5. týden těhotenství

9.3.2015

Vaše miminko

Dvou milimetrové „mimi“
Asi dva milimetry velký je shluk buněk ve vašem bříšku, ze kterého za sotva devět měsíců bude slaďoučký novorozenec – jeho velikost při porodu bude kolem půl metru. Tomu také odpovídá razantní vývoj, který má před sebou: Na konci tohoto týdne se rozpíná plodový zárodek do podélného útvaru s „hlavičkou“ – dochází k „založení“ mozku.

Na co myslet: Ke zdravému růstu potřebuje miminko především bílkoviny a vitaminy. Opatřete si informace související se zdravou výživou!

Lékařské hledisko

Díky hormonům jste citlivější
Tělo ženy, je nyní zaplavováno neobvyklými hormony. Ty se starají o to, aby rostoucí zárodek měl nejlepší podmínky pro úspěšný růst. Během tělesných změn, které nejprve nejsou vidět, se cítí většina žen duševně „vyvedena z rovnováhy“. Jste citlivá, podrážděná, hned máte slzy na krajíčku.

Na co myslet: Chcete si o svém těhotenství vést deníček? Nyní je ten pravý okamžik si jej založit.
Důležité vědět

Menstruace se nedostavuje
Pokud jste čekala na miminko, tak jste již s nadcházejícího očekávání napnutá: Klaplo to tento měsíc nebo ne? Těhotenský test který si již nyní můžete udělat, zjistít zda je miminko na cestě (test se provádí ponořením do ranní moči a ukáže zda se v ní nachází těhotenský hormon HCG).

Na co myslet: Ačkoliv jste si jista – jděte co nejdříve k lékaři! To zvýší šance na vaše těhotenství bez komplikací.

No Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>